
Je jedním z nejznámějších vědců na světě. Proslavil se na poli základních zákonů fungování vesmíru, kvantové gravitace, matiky.
Narodil se 8.1.1942 v britském Oxfordu a 14. března roku 2018 zemřel. Měl dvě sestry - Philippu a Mary a adoptivního bratra Edwarda. I jeho rodiče byli velmi úspěšní a inteligentní - otec byl výzkumníkem v oboru tropické medicíny a matka se angažovala v levicové politice. Na přání otce měl původně studovat medicínu jako on ale Stephena více zajímala matematika, fyzika a chemie. Ještě před maturitou podal žádost o přijetí na Oxfordskou univerzitu, kam byl přijat a dostal studijní stipendium. Na škole se nemohl věnovat matematice, tudíž se zaměřil na fyziku a byl jedním z nejnadanějších studentů. Pokračoval na Cambridge, kde se věnoval kosmologii. Roku 1965 začal pracovat na své doktorské práci u profesora Denise Sciama, kterou o rok později úspěšně obhájil a dosáhl titulu Ph.D.
Nejprve se stal výzkumníkem a později profesorem univerzity Gonville and Caius College v Cambridge. Poté co opustil Astronomický institut přešel do oddělení aplikované matematiky a teoretické fyziky a stal se Lukasiánským profesorem. V minulosti tuto funkci měl například i Isaac Newton.Byl držitelem mnoha vědeckých ocenění a členem mnoha významných učených společností, mimo jiné britské Královské společnosti, Papežské akademie věd a Národní akademie věd USA.
Pracoval na základních zákonech fungování vesmíru. S Rogerem Penrosem dokázal, že Einsteinova obecná teorie relativity předpovídá, že čas a prostor má počátek ve velkém třesku a konec v černých dírách. Tyto výsledky dokazují, že je nezbytné sladit obecnou relativitu s kvantovou teorií, dalším významným vědeckým objevem první poloviny 20. století. Jedním z důsledků těchto výzkumů byl také jeho objev, že černé díry by neměly být úplně černé, ale měly by emitovat záření a případně se i postupně zmenšovat a nakonec zcela zmizet. Další je domněnka, že vesmír nemá v pomyslném čase žádný okraj nebo hranice. To by znamenalo, že způsob, jakým vesmír vznikl, je zcela dán vědeckými zákony.
Kromě podílění se na filmech také publikoval mhoho děl.Počet jeho vědeckých publikací se blíží ke dvěma stům a vyznačují se tím, že ačkoli jsou vesměs příkladnými vědecky odbornými díly, jsou částečně i populárně-naučné, tedy srozumitelné i ne zcela zasvěcenému čtenáři, aniž by přitom ztratily na své odbornosti. Ilustrovaná teorie všeho (The Illustrated Theory of Everything), které patří k nejčtenějším knihám na světě vůbec. Byl o něm také natočen životopisný snímek Teorie všeho. Stephena v něm ztvárnil Eddie Redmayne. Film byl nominován na pět Cen Akademie, jediného Oscara získal Eddie Redmayne za svůj herecký výkon v hlavní roli.
Už na počátku studia v Oxfordu se projevily první příznaky jeho nemoci, amyotrofické laterální sklerózy, která napadá nervový systém a má za následek postupné ochrnutí celého těla. Od roku 1968 se mohl pohybovat jen za pomoci vozíčku a od roku 1985 s okolním světem komunikoval jen pomocí speciálního počítače.I přes své postižení se stále aktivně podílel na vědeckém výzkumu a kombinoval rodinný život (měl tři děti a tři vnoučata) s výzkumy v oboru teoretické fyziky a náročným cestovním programem veřejných přednášek.
Zdroje: Wikipedie - Stephen Hawking
Amal Mohsenová