STAROVĚKÝ EGYPT

Napsal Szsberoun.bloger.cz (») 27. 11. 2010, přečteno: 998×

Egypt leží ve stejném podnebném pásu jako Mezopotámie,jsou tu obdobné podmínky pro rozvoj zemědělství.Jediným zdrojem vláhy byly rovněž záplavy,které probíhaly pravidelně od července do října.Zemědělci pěstovali ječmen,pšenici,luštěniny,len. K orbě používali hák.

VZNIK CENTRALIZOVANÉHO STÁTU

V údolí řeky Nilu sváděli náčelníci jednotlivých kmenů mezi sebou boje o nadvládu nad sousedním územím,až se zde vytvořili dva státy Horní a Dolní Egypt.Kolem roku 3100 př.n.l. po výtězném tažení vládce Horního Egypta-legendárního Meniho-byl Egypt sjednocen.V čele sjednocené říše stál panovník farao-syn boha,vlastník celé země a svrchovaný pán všech jejích obyvatel.

Pyramidy byly postaveny za vlády faraonů 3.a 4.dynastie v období Staré říše roku 2700-21800 př. n. l. První rozlehlý komplex kamenných staveb v Sakkáře ,je spojen se jménem faraona Džosera .

Největšího územního rozsahu dosáhl Egypt v období Nové říše roku 1560-1080 př. n. l. V tomto období dosáhl Egypt i největšího kulturního rozmachu.Faraonové tehdy sídlili ve Vésetu,kde stál nejbohatší chrám zasvěcený bohu Amonovi.

Nejproslulejším panovníkem Nové říše byl Ramesse II.roku 1290-1224 př. n. l. Válčil s Chetity o Palestinu a Sýrii.Z této doby pochází nejstarší dochovaná mírová smlouva . Uzavřel ji Ramesse II. s Chetitským králem Chattušilem III. Za vlády Ramesse III.roku 1183-1152 př. n. l. napadly Egypt početné kmeny ,říkáme jim mořské národy.Války s mořskými národy Egypt značně oslabily ,jeho význam upadal ,moc faraonů slábla .

Po roce 1000 př. n. l. se Egypt dostává pod nadvládu faraonů-cizinců-dynastií libyjského,později núbijského původu.V 7.stol. př. n. l. dobyli Egypt načas Asyřané.Roku 525 př. n. l. se stal kořistí perského krále Kambysa.Roku 332 př. n. l. ovládl údolí Nilu Alexandr Makedonský.Roku 30 př. n. l. se stal Egypt římskou provincií.

KULTURA  STAROVĚKÉHO EGYPTA

Egyptané věřili v posmrtný život a pečlivě se na něj po celý svůj život připravovali.Důležitým předpokladem pro věčný posmrtný život byl bezúhonný a spravedlivý život na tomto světě.Druhým předpokladem plnohodnotného života na onom světě bylo zachování celistvosti těla, s nímž byla duše zemřelého i po smrti ve spojení.Proto Egyptané těla zemřelých mumifikovali a balzamovali.

Egyptské písmo se vyvinulo rovněž z písma obrázkového.Obrázek původně zobrazoval určitý předmět nebo jev (noha-chůze),později se stal symbolem pro skupinu souhlásek, vytváří se hieroglyfy -posvátné písmo Egyptanů.Používalo se při zapisování zvlášt důležitých událostí: jsou jim pokryty stěny pyramid. královských hrobek i chrámů. Jeho zjednodušením pro běžnou potřebu vzniklo písmo hieratické (kněžské), dalším zjednodušením v 7. stol. př.n. l. , pak písmo démotické (lidové).Písaři psali na papyrusové svitky štětcem, který namáčeli do inkoustu z ořechové štávy.

vypracovala: Veronika Prokšová

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel sedm a deset