Osvícenství
Je intelektuální hnutí, životní postoja filozofický směr 18.století který znamenal převrat ve vývoji evropského myšlení.Nejvýznamnější dějiné události ovlivněné osvícenstvím byly velká francouzská revoluce a boj amerických kolonií za nezávyslost.
Vznik a šíření Osvícenství
Osvícenství se objevuje již v druhé polovině 17.století. Vzniká v Holandsku a Anglii. Po Anglii se nejvýrazněji projevuje ve Francii a začíná expandovat do všech stran. Včetně Ruska za Kateřiny Veliké. Kateřina Veliká se alespoň pokouší o osvícenský absolutismus.Název osvícenství vystihuje střed světla rozumu a víry v pokrok a vědění.Lidé začínají věřit v lepší budoucnost.Začíná být odmítáno náboženství kvůli nepodloženým dogmatům.
Požadavky osvícenců
Osvícenci požadovali růst vzdělanosti ve všech oborech vědění,uplatňovali práva na osobní svobodu člověka , svobodné myšlení a jednání.Lidé si mají být rovni před zíkonem.Požadovali zbavení církve politické moci a odloučení církve od státu.
Z umění se osvícenství nejvíce projevilo v literatuře . V hudbě se projevilo například v díle Wolfganga Amadea Mozarta, zejména v jeho operách.
Hlavní představitelé osvícenství
Cesre Beccaria
Bernard Bolzano
August Friedrich Wilhelm Crome
Josef II
Kateřina Veliká
Chromková Eva SČ 2A