Zámek Hořovice
Sídelní útvar s panským dvorcem či tvrzí vznikl v Hořovicích nejpozději po polovině 12. století, na závěr oné ohromné raně středověké kolonizační vlny, která určila sídelní strukturu i komunikační síť naší země. O starším, ale zřejmě jen bezvýznamném osídlení svědčí ojedinělý nález denáru Břetislava I. v údolí Červeného potoka. V písemných pramenech se se jménem Hořovic setkáváme až ve 13. století v souvislosti s osobnostmi šlechtické rodiny Žirotínů z Hořovic, kdy nabyli významné úřady v královských službách Václava I.. Neostup v letech 1229 a 1233-1239 purkrabí na Přimdě, v roce 1249 pán na Hořovicích, Gebhart 1229-1234 pán na Hořovicích. Žirotínové jsou připomínáni jako zakladatelé města Hořovice v první polovině 14. století, kdy Plichta ze Žirotína a jeho syn Ješek založili město Hořovice právem berounským a přidali k němu 60 lánů dědin. Jmenovaný Plichta mohl být udatným rytířem, kterého zmiňuje Dalimilova kronika. Píše se v ní o velkém hrdinovi, jakémsi Plichtovi, neohroženém bojovníkovi, který způsobil králi Albrechtovi velké škody při jeho vpádu do Čech roku 1307. Plichta válčil i v cizích zemích a byl snad i ve službách anglického krále. Od roku 1318 býval k vidění po boku krále Jana Lucemburského, kterému udatně pomáhal v bitvě u Mühldorfu v roce 1322, kde také hrdinně padl.
OD LISTOPADU DO DUBNA JE ZÁMEK UZAVŘEN
ZÁMEK HOŘOVICE LETOS OTEVŘE SVÉ BRÁNY PRO NÁVŠTĚVNÍKY POPRVÉ DNE 5.4. 2008
Památky v okolí
Křivoklát, Karlštejn, Březnice, Žleby, Točník a Žebrák, Konopiště, Veltrusy, Koněpruské jeskyně, Hluboš, Šemíkův pomník, Památník Karla Čapka ve Strži, Mníšek pod Brdy, Krakovec, Mnichovo Hradiště, Sázava, Zbečno, Zbiroh, Horšovský Týn, Manětín, Nebílovy
Hrad Křivoklát
je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů, jehož počátky sahají do 12. století. Za panování Přemysla Otakara II. vznikl rozsáhlý, velkolepý královský hrad, jenž byl výrazně přestavěn Václavem IV. a později velkoryse dobudován Vladislavem Jagellonským…
Hrad Karlštejn
Vrcholně gotický hrad založený v roce 1348 zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů…
Hrady Točník a Žebrák
Jedná se o zříceniny hradu na Zámecké hoře (osídlené již v době Halštatské) na horním konci křemencového bradla, na jehož dolním zakončení stojí hrad Žebrák. Hrady se nacházejí nad obcí Točník, nedaleko města Žebrák. Vystavěním hradu Točníka v tak těsné blízkosti dolního hradu Žebrák vzniklo v Čechách nejmajestátnější a dodnes nejzachovalejší souhradí...
Pomník Šemíka - Neumětely
Pomník Šemíka se nachází v parčíku za hřbitovem, u silnice. Velký kámen, ozačující původní údajné místo Šemíkova hrobu, dnes kryje pískovcová stříška z roku 1887 na čtyřech sloupech.
Čerpala jsem z této stránky:
www.zamek-horovice.cz/pamatky-v-okoli/
Vybrala jsem si okolí Hořovic, protože nedaleko nich bydlím a moc se mi tam líbí.