Starověký Egypt byl jednou z významných a také nejstarších starověkých civilizací ve Středomoří a na Předním východě. Centrem byla oblast severovýchodní Afriky ( dnešní Egypt ) kde se soustředila podél dolního toku řeky Nillu. Rozvíjela se po dobu více než tří tisíciletí, Egypťané si toho byli vědomi a učinili jí součástí své historické paměti- vznikla na konci 4. tisíciletí z pravěkých a předdynastických kultur ( kultury badárské, merimdské a nakádské )
Vrcholného období dosáhl starověký Egypt ve 2. polovině př.n.l. v době Nové říše. Thutmose III. ovládl rozsáhlé území od čtvrtého nilského kataraktu na jihu až k hornímu toku Eufratu na severu. Jeho třetí nástupce Amenhotep III. udržel nesmírný respekt k Egyptu v sousedních zemích a využitím dobytých zdrojů přivedl říši k nebývalému hospodářskému a kulturnímu rozkvětu.
Od 12.stol. docházelo k neustálému úpadku centrální moci a konfrontací s nově vznikajicími státy.
První kulturně a historicky pojaté popisy Egypta proto podali až řečtí antičtí autoři. Nejstarším známým dílem je EUTERPÉ.
Nejvlivnější obraz Egypta podal Platón. Zdůrzňoval údajně devítitisíciletou kněžskou tradici, vůči níž se Řekové jeví jako děti a prohlásil, že Egypťané rozpoznali pro všechny věci ,, standartní typy- řecký výraz zní schémata, v nichž závazně pro všechen čas poznali a vymezili krásno.''
Egypt dělíme na Starou říši, Střední říši a Novou říši.
Stará říše
Do 2700-2180 před n.l., zahrnuje období 3., 4., 5., a 6. dynastie.
3. dynastii založil vládce Džoser, který si jaklo první nechal vystavět jako svou hrobku pyramidu.
Z tohoto období pochází nejznámější egyptské památky- pyramidy v Díze.
Střední říše
Do let 2064-1797 před n.l., zahrnuje období 2. poloviny 11. dynastie a 12. dynastie.
Nová říše
Do let 1543–1080 př.n.l., zahrnuje období 18., 19. a 20. dynastie.
Lucie Uhrová