
RUDOLF II. HABSBURSKÝ
Byl to římský císař, český, uherský a chorvatský král.
Jeho otec byl Maxmilian II. a jeho matka byla Marie Španělská (bratranec a sestřenice). Narodil se 18. července 1552 ve Vídni.
Když byl malý byl poslán do Španlska ke královskému dvoru jeho strýce Filipa II., který se později stal jeho švagrem. Roku 1572 ho korunovali v Prešpurku. 1576 se Rudolf ujal vlády, jako římský císař po smrti svého otce. Mezitím se zhoršil vztah s jeho bratrem Matyášem, který se na vlastní pěst stal guvernérem svobodného Nizozemí.
Roku 1578 se u Rudolfa II. projevila melancholie. V té době se v jeho okolí rozmohlo intikánství. Jeho rádci Pavel Sixtus Trautson a Wolfgang Rumpf se rozhodovali, které informace se k císaři upoutanému na lůžko dostanou. Poté, co Rudolf opustil lůžko, začal být podezíravý vůči svému okolí, pociťoval odpor k veřejným jednáním a slavnostem. Myslel si, že ho všichni sledují.
Přesídlil tedy do Prahy. Ale ani Praha neuchránila Rudolfa před problémy. V zemi panovalo napětí mezi ctižádostivými šlechtici, kteří byli navíc různého náboženského vyznání. Stav císaře se nadále zhoršoval, zejména po roce 1597, k depresím se navíc začaly přidávat projevy syfilis, kterou se nakazil při svých častých erotických hrátkách. Rudolf přestával věřit dokonce i svým rádcům a jeho stav ještě více zhoršovaly úvahy o jeho nástupci, které byly pochopitelné, protože císař neměl doposud žádného legitimního potomka. Panovník nakonec Rumpfa i Trautsona vyhnal a pokusil se o sebevraždu.
Po vyhnání rádců se Rudolfův dvůr rozkládal, vliv dostávalo obyčejné služebnictvo a císař rád naslouchal radám alchymistů a umělců, v Uhrách navíc panoval chaos. Císařovi příbuzní se snažili situaci zachránit a roku 1606 se při společné schůzce vyslovili pro Matyášovo nástupnictví. Rudolf se odhodlal k protiútoku a vypověděl Matyášova rádce, vídeňského biskupa Melchiora Klesla z Prahy a Vídně. Krize si však byly vědomy i stavy jednotlivých zemí monarchie, a tak se rakouské a uherské stavy přidaly na Matyášovu stranu.
Závěr vlády Rudolfa II. byl poznamenán jeho paranoiou, proto byl zbaven moci svým mladším bratrem Matyášem ve jménu habsburského rodu. Rudolfovi byl pak přenechán k užívání Pražský hrad, kde zůstal do své smrti formálně císařem Svaté říše římské. Když 20. ledna 1612 zemřel, byly jeho sbírky zapečetěny. Po provedení nedůstojné pitvy za hojné účasti české šlechty a ledabylém nabalzamování byl Rudolf pohřben v pražské katedrále.
Veronika Hrdličková 2.B