
Juraj Jánošík (25. ledna 1688 Terchová – 17.března 1713 Liptovský Mikuláš) byl slavný zbojník z Horních Uher.
V 15 letech byl odveden do houfů lidových vzbouřenců. Roku 1706 vstoupil do kurucké armády a strávil tam několik let. Byla to doba chaosu, kdy část uherské šlechty revoltovala proti Habsburkům. Po porážce kuruckého povstání se stal císařským vojákem s posádkou v Bytčanském zámku, kde bylo také vězení. Tam pomohl k útěku zbojníkovi Tomáši Uhorčíkovi. Když Jánošíka propustili z vojny, zlákal ho roku 1711 Uhorčík, aby se přidal ke zbojníkům – „horním chlapcům“. S Uhorčíkovou družinou potom pašoval koně z Polska. Brzy se stal vůdcem bandy a Uhorčík se staral o odbyt lupu prodejem na trhu.
Horní chlapci zbojničili jen od jara do podzimu, na zimu odcházeli do vesnic jako čeledínové apod. Jánošík se takto ukrýval u Uhorčíka. Jeho zbojnická činnost trvala pouze 2 roky, v nichž jako Uhorčíkův zástupce a za jeho nepřítomnosti vůdce zbojnické tlupy přepadal zemany, loupil v kostelích a obíral pocestné. Působil nejen v Uhrách, ale i na východní moravě, Haliči a ve Slezku.
Měsíc po odsouzení Uhorčíka byl Jánošík dopaden v Uhorčíkově chalupě. Poprvé Jánošíka chytili roku 1712, ale podplatil stráže a utekl. Po udání ho za pár měsíců chytili znovu (tím,že mu stará bába hodila hrách pod nohy a on ukloznul) a ve svých pětadvaceti letech byl 17. března 1713 popraven na popravišti Šibeničky v Liptovském Mikuláši zavěšením na hák pod levým žebrem.
Johana Tafatová 2.B