Jiří z Poděbrad

Napsal Szsberoun.bloger.cz (») 21. 5. 2013 v kategorii Dějepis 2.B, přečteno: 565×

Jiří z Poděbrad (23.dubna 1420,-22.března 1471).Byl od roku 1458 po zvolení českou šlechtou až do smrti roku 1471 český král.Stal se jediným českým panovníkem,který nepocházel z panovnické dynastie,ale z panského stavu domací šlechty.Po něm vládli již pouze králové z cizích dynastií,

Mládí-

Jiří pocházel z rodu šlechticů z Kunštátu,z jeho poděbradské linie.Tuto linii založil Jiřího praděd Boček I. z Kunštátu (zemřel 1373),který se jako první označoval coby z Kunštátu a Poděbrad.Jiřího otec byl Viktorín z Poděbrad.O místě narození Jiřího se vedou spory,zdali se jednalo o Poděbrady či Bouzov,kde jeho rodiče sídlili,či Hořovice kam se rodiče Jiřího uchýlili před bouřemi husitských válek.Jsou to však jenom spekulace nepodložené zdroji,stejně tak se jako možná místa narození tradují Litice(hrad).Pozdější král stranil neradikálním kališníkům.Roku 1434 se pravděpodobně jako 14-tiletý zůčastnil bitvy u Lipan na straně umírněných kališníků a katolíků. J. z Poděbrad byl původně hejtmanem mladoboleslavského kraje.Vtéto době se sblížil s představitelem panského stavu Hynkem Ptáčkem po jehož smrti převzal vedení celého panského seskupení.Zaujal vůdčí postavení v kališnickém táboře.Mezitím se znovu aktivovala katolická opozice ,Jiří vytušil nebezpečí a v roce 1448 přepadl Prahu a zmocnil se jí. V roce 1452 v duchu programu namířeného proti radikálním kališníkům dobyl Jiří Tábor.(Největší překážkou byla tzv.Strakonická jednota -- sdružení katolického panstva)

Jiří se stal uspěšným panovníkem,který vzbuzoval respekt u mnohých doma i za hranicemi království. Od začátku své vlády se však musel vyrovnávat s obtížným mezinárodně politickým postavením-výraznou většinou učené Evropy i domácími odpůrci,byl považován za husitského kacíře a povýšence nízkého původu (dokonce prý nemanželského)který se zmocnil panovnického trůnu neprávem.

Pokus o sjednocení Evropy

Jiří už dlouho předvídal ,že dojde ke střetu s papežem a rozhodl se zajistit si pro tento případ spojence mezi evropskými katolickými vládci .Jeho vynikající poradce ,humanista Antonio Marini inspiroval krále již během května roku 1462k vytvoření projektu Všeobecné mírové organizace křestanských panovníků, v níž by se všichni snažili o upevnění trvalého míru na principu národní svrchovanosti atátů,zásady nevměšování se a řešení sporů před mezinárodním soudním tribunálem .Evropa se měla sjednotit v boji proti Turkům a vyhnat je z bývalých křestanských zemí.Ve spolku měly mít státy ,uspořádané do větších celků (Galie,Germánie,Itálie,Hispánie...),po jednom hlasu se počítalo s vůdčí rolí Francie . Naopak o papeži návrh nehovořil a přiznával mu jen malé pravomoce.A vtom byl kámen urazu.

Marini byl neprodleně vyslán k tajné misi po evropských dvorech-během následujících 2let opakovaně navštívil Serenissimu(Benátskou republiku) ,Francouzské , Polské a Uherské království.Pouze u něm.knížat ,polského a francouzského krále našel plán příznivý ohlas.Benátčané odmítli dělat něco bez papeže,Korvín byl přímo uplacen papežskými subsidiemi.Ani tajné poselstvo určené pro Francii (květen 1464),nedokázalo překonat mistrovské intriky a tlak kuriální diplomacie.Ludvík XI. souhlasil pouze s dvoustrannou smlouvou o přátelství.

Převratná a v mnohém svou dobu předbíhajíci myšlenka vytvoření středověkého ,,společenstva národů'' Nakonec nenašla pochopení.Jiříkovo usilí mohlo jen stěží uspět v podobě, v níž byla ignorována pravě papežská moc.

Landcingrová Nikola

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvě a pět