Světová hospodářská krize

Napsal Szsberoun.bloger.cz (») 27. 5. 2010 v kategorii Dějepis 2.A, přečteno: 997×

smileSvětová hospodářská krizesmile

Simona Karásková

Hospodářský vzestup kapitalistického světa přerušila v letech 1929—1933 hluboká světová hospodářská krize. Začala krachem na newyorské burze 24. října 1929 => velký pokles výroby v americkém automobilovém průmyslu a postupně zasáhl ostatní průmyslová odvětví.Z USA se šířila krize do dalších zemí, zejména těch, jejichž hospodářství bylo nejvíce závislé na USA, ale brzy zasáhla s větší či menší intenzitou všechny země a stala se krizí světovou.Byla neobyčejně vleklá a nenásledoval po ní obvyklý vzestup.Řada německých a rakouských bank se zhroutila. Finanční krize se brzy projevila také ve Velké Británii.Postupně se zhroutily všechny měnové systémy vázané na libru, marku nebo dolar. Světový měnový systém se rozpadl.Dolary

V zemědělství se hospodářská krize projevila prudkým poklesem cen zemědělských produktů. Snížení  zemědělských příjmů vedlo k omezování investic — nákupu strojů, hnojiv a ostatních zemědělských  potřeb. Zemědělské usedlosti chátraly a rostla jejich zadluženost. Krize postihla nejvíce ty země, v  nichž zemědělská výroba vyráběla pro trh (USA, Argentina, Kanada, Japonsko aj.)V Argentině se  zhroutil obchod s obilím a masem, který tvořil základ argentinského hospodářství. Pokles cen  poškozoval farmáře i v Austrálii a na Novém Zélandu. V Evropě se zemědělská krize projevila tíživými  důsledky v Polsku, Maďarsku, Rumunsku a Jugoslávii. Postupně postihla krize i země a oblasti, které vyvážely nerostné suroviny (Indie, Afrika, Latinská Amerika).

Krize téměř úplně rozvrátila zahraniční obchod. Boj o nová odbytiště a současně posilování ochrany domácí- ho trhu vedly k obchodní válce všech proti všem.Krize neobyčejně urychlila proces centralizace a koncentrace kapitálu. Řada menších podniků podlehla konkurenci a zanikla. Větší podniky se často sdružovaly v celky a vyřazovaly z trhu slabší výrobce.

Krize vedla všude k obrovské nezaměstnanosti.Podpory v nezaměstnanosti byly mizivé a nestačily zachránit rodiny nezaměstnaných před hladem. Navíc velké množství dělníků bylo z těchto podpor vyloučeno a v některých zemích nebyly podpory poskytovány vůbec. Během krize 1929—1933 došlo k závažným změnám v hospodářské a zahraniční politice všech států. Boj o odbytiště a zdroje surovin odstranil poslední zbytky svobodného obchodu. Docházelo stále častěji k zavádění ochranných cel, k obchodní válce, k vytváření hospodářských bloků. Rozpory mezi evropskými mocnostmi se prohloubily, zejména v důsledku úsilí o hospodářské ovládnutí střední a jihovýchodní Evropy.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel šest a šest