Petr Chelčický se narodil kolem roku 1390 a zemřel přibližně roku 1460. Byl to český spisovatel, překladatel a radikální český náboženský myslitel. Je považován za jednu z nejvýznamnějších tvůrčích osob husitské doby.
O jeho životě toho není příliš doloženo, avšak český historik F. M. Bartoš se domníval, že se jednalo o svobodného sedláka nebo drobného zemana ze Záhoří u Chelčic.
Kolem roku 1420 krátce pobýval v Praze, kde se seznámil s husitskými představiteli a reformní literaturou, jako byli např. spisy Johna Wycliffa. Později docházel sledovat náboženské spory ve Vodňanech, Písku a Táboře. Jinak prožil celý život na své usedlosti v Chelčicích. Věnoval se tam studiu Bible a nábožesnké literatury, přemýšlením nad společenskými a mravními problémy a literární činností. Kolem něj se vytvořila skupina duchovních příznivců, tzv. chelčických bratří. Vydávali se za ním z daleka jeho příznicvi i odpůrci, aby s ním diskutovali o nejrůznějších problémech tehdejší doby a tím získával informace o aktuálním dění husitského hnutí.
Ve svých dílech vedl kritické dialogy s mysliteli své doby. Ovlivňovalo ho učení mistra Jana Husa, ale i Tomáše Štítného. Chelčického učení zahrnuje myšlenky které později přijala např. Jednota bratrská, baptisté nebo anabaptisté. Ve svých teologickéch a politických názorech kritizoval feudalismus, náboženské zdůrazňování války, trest smrti atd.
Dílo:
Petr Chelčický psal především traktáty, ve kterých kritizoval světskost.
- O boji duchovním (1421) - Kritizuje jakékoliv válčení (dokonce i husitské), protože je zastáncem zásady nezabiješ.
- O trojím lidu (1425) - Odsuzuje rozdělení tehdejší společnosti do 3 stavů (duchovenstvo, vojáci, prostý lid) a prosazuje zde rovnost všech lidí.
- Postila (1435) - Úvahy psané formou kázání. Napadá v něm kněží, pro jejich lenost a hromadění majetku.
- Síť víry pravé (1440-1443) - Je Chelčického nejrozsáhlejší dílo. Podle něj síť představuje pravou křesťanskou víru, ve které se lidé zachraňují ze svých hříchů, ale kacíři síť svými hříchy trhají.
Chelčického náboženští dědicové založili ke konci jeho života v Kunvaldu Jednotu bratrskou, protestantskou církev. Jeho díla později ovlivňovala Lva Tolstého, Gándhího, Martina Luthera Kinga a Nelsona Mandelu.
Kolem roku 1460 umírá ve svém rodném kraji.
Socha Petra Chelčického v jeho rodné obci Chelčice (okres Strakonice)
Vybrala jsem si Petra Chelčického pro jeho názory a myšlenky. Dokázal motivovat a ovlivnit spoustu lidí.
K. Malčánková