Konrad Henlein

Napsal Szsberoun.bloger.cz (») 1. 6. 2010 v kategorii Dějepis 2.A, přečteno: 1649×
bundesarchiv-bild-121-00082c-sudetenland2c-besuch-wilhelm-frick-28cropped-konrad-henlein29_2.jpg

Konrad Henlein 

  • vl.jm. Konrad Ernst Eduard Henlein
  •  (6. května 1898, Vratislavice nad Nisou – 10. května 1945, Plzeň) byl nacista, sudetoněmecký politik a vůdce separatistického hnutí.
  • Život

    Je to syn německého úředníka a Češky-Se svými rodiči žil v Rychnově a po absolvování obchodní akademie v Jablonci nad Nisou se roku 1916 přihlásil do armády.

    Během 1. světové války byl na italské frontě zajat a domů se vrátil až v srpnu 1919.Pracovat začal jako bankovní úředník v jablonecké České obchodní bance. Byl velmi aktivní v Turnerském hnutí, roku 1923 se stal vzdělavatelem mládeže ještědsko-jizerské turnerské župy. Od října 1925 pracoval jako učitel tělocviku v Aši, kde se také seznámil s dcerou kavárníka Emmou Luisou Geyerovou, se kterou se v roce 1926 oženil.Chtěl se dokonce stát prezidentem Československa. S Adolfem Hitlerem se setkal poprvé v srpnu roku 1935. Druhá polovina 30. let byla dobou jeho vrcholného úspěchu.

     

  • 1.sv. válka(italská fronta) – byl zajat
  • bankovní úředník,vzdělavatel mládeže,učitel tělocviku
  • v Aši zřídil ústřední turnerskou školu
  • říjen 1933 – politické hnutí Sudetendeutsche Heimatfront (SHF) => Sudetendeutsche Partei (SdP)
  • podpora nac.vedení(su­detoněmecká otázka)
  • přednášel v londýnském královském institutu
  • r.1935-setkání s A.Hitlerem
  • neúspěšný pokus o puč – Německo – vrácení po Mnichovské dohodě
  • jmenován říšským komisařem pro sudetoněmecké oblasti
  • Sdp + NSDAP = župa NSDAP Sudety (župní vedoucí)
  • Obergruppenführer SS
  • říšský místodržící
  •  

    V září 1938, když jednání mezi SdP a vládou Československa dospělo do bodu, kdy vláda s drobnými výhradami v podstatě přistoupila na všechny požadavky SdP (především dalekosáhlá přestavba státu na autonomistickém principu), a kdy ne zcela malá část představitelů SdP otevřeně přiznávala, že bylo dosaženo toho, oč usiloval jejich maximalistický program (Kundt, Sebekowsky), byla jednání ze strany Henleina a Franka přerušena pod záminkou incidentu, který se odehrál v Ostravě (zřejmě byl uměla vyvolán, aby tuto záminku poskytl).

    Jednání tak nebylo nikdy dokončeno: po dobu SdP iniciovaného přerušení jednání se SdP pokusila ve dnech 13.-15.09.1938 v několika okresech za pomocí zbraní propašovaných z Německa o ozbrojený převrat s cílem tato území násilně připojit k Německu. Převrat byl okamžitě potlačen policií, celníky a armádou. Většina guerrilových bojovníků včetně Henleina a většiny politiků SdP uprchla do Německa. V zasažených okresech bylo vyhlášeno stanné právo. Dne 15.09. byla SdP postavena mimo zákon a na její představitele byly vydány zatykače. Důvodem převratu byla právě skutečnost, že už nebylo možné stupňovat dále požadavky a dosažení shody mezi SdP a vládou by vedlo uklidnění a upevnění Československa, tedy přesně opaku situace, o níž se snažil Hitler.

    Henlein mezitím v Německu z uprchlých bojovníků zorganizoval tzv. Freikorps, sám se stal jeho velitelem a během několika dní vyslal své skupiny do Československa znovu. Tento převrat se někdy označuje jako druhý pokus o převrat. Teroristická aktivita se soustředila na západní a severní příhraničí. Druhý převrat byl rovněž potlačen. Zaznamenal však úspěch v okrese Aš, kde guerrillu podpořily z Německa i jednotky SS. Československá vláda se domnívala, že Hitler se snaží rozpoutat těmito akcemi válku, kterou by pak vydával za útok Československa na Německo a proto vydala armádě rozkaz, aby se stáhla na hranice okresu Aš. Tento okres tak byl ponechán svému osudu a Freikorps spolu s SS ho obsadily už týden před Mnichovskou dohodou. Z okresu Aš bylo několik stovek lidí uneseno ("zatčeno") do Německa. Celkově oba pokusy o puč zanechaly nejméně několik desítek mrtvých na obou stranách. Boj byl ze strany Freikorpsu veden se značnou krutostí a zákeřností; citován bývá např. případ vesnice Habersbirk,kde mnohonásobná přesila zmasakrovala místní policisty, ztýrala místní české civilisty atd.

     

     Z Německa se Henlein vrátil až po mnichovské dohodě, již jako Hitlerem jmenovaný (1. 10. 1938) říšský komisař pro sudetoněmecké oblasti. Účastnil se osobně vítězného průjezdu Hitlera pohraničím. Jako správce těchto oblastí byl zodpověný za veškerý teror, kterého se nacisté dopustili po obsazení pohraničí vůči židům, Čechům a německým antinacistům (např. bývalý sociálnědemokratický starosta Ústí nad Labem Leopold Pölzl byl tažen městem na oprátce a měl být ulynčován k smrti, kdyby ho náhodou nezachránilo z rukou davu Gestapo).

    Když SdP splynula s NSDAP a vznikla župa NSDAP Sudety, stal se jejím župním vedoucím. Byl také Obergruppenführerem SS a od 1. května 1939 byl říšským místodržícím. Jeho osobní mocenské postavení však bylo spíše špatné. Řada jeho nejbližších spolupracovníků z bývalé SdP byla z politických důvodů odstraněna (mnoho pod záminkou tehdy trestné homosexuality). Henlein byl mužem s vysokou funkcí, ale jeho vliv byl omezený.

    Smrt

    V pondělí 7. května 1945 odjel Henlein z Liberce, aby se pokusil vyjednat s Američany mimo jiné také uznání Mnichovské smlouvy. Podařilo se mu dostat se až na území osvobozené americkou armádou, kde však byl u Lokte zajat, vyslýchán a uvězněn v Plzni. Když zjistil, že s ním nikdo jednat nehodlá a že je považován za válečného zločince, podřezal si sklem z rozbitých brýlí časně ráno 10. května žíly. Pohřben byl v neoznačeném hrobě v Plzni. V dokumentech Mezinárodního trestního tribunálu v Norimberku, který se konal po válce, je Henlein otevřeně označován za válečného zločince.

    Zajímavosti

    Osobu Henleina zmiňuje i Divadlo Járy Cimrmana, které jako místo narození zmiňuje fiktivní obec Liptákov. Henleinovo jméno použili rovněž autoři pořadu Česká soda pro persiflážní reklamu na novou "Škodu Henlein", obsahující narážky na teroristickou činnost bojůvek SdP a na dva pokusy o ozbrojený puč, které Henlein se svou stranou zorganizoval v září 1938.

     

     

     Zdroje: www.wikipedie.cz

                www.google.cz

                www.osobnosti-20.stoleti.cz

    Zpracovala: Adéla Provázková ZA2A

     

     

     

    Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

    Komentáře

    Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
    Článek ještě nebyl okomentován.


    Nový komentář

    Téma:
    Jméno:
    Notif. e-mail *:
    Komentář:
      [b] [obr]
    Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel nula a čtyři