JAN HUS
Jan Hus se narodil v roce 1371 v Husinci u Prachatic. Byl myslitelem, náboženským reformátorem a nejvýrazněji se podílel na programu reformního hnutí v Čechách. Podle něj získalo celé hnutí své označení.
V místě narození vystudoval základní školu. V Praze poté artistickou fakultu a teologii. Po vystudování působil jako kněz a stal se profesorem na Karlově Universitě. Později byl děkan filosofické fakulty a nakonec rektor.Jan Hus usiloval o vytvoření prvního spisovného jazyka. Český pravopis upravil tak, že odstranil spřežkový pravopis a zavedl didaktická znaménka. Chtěl tím docílit toho, aby se pravopis stal přístupným i pro obyvatele nižších vrstev.
Dne 3.4.1402 byl Jan Hus jmenován správcem Betlémské kaple, kde začal později kázat. Ve svých kázáních kritizoval náboženský úpadek společnosti, rozmařený život panstva a bohatých církevních hodnostářů. Za tyto jeho útoky na něj papež vyhlásil interdikt-zákaz konání církevních obřadů. V souvislocti s tím se Jan Hus uchýlil na Kozí Hrádek a později na hrad Krakovec u Rakovníka.
11.10.1414 se Jan Hus vydal na pozvání císaře Zikmunda do Kostnice, kde by dostal prostor pro obhajobu svého kázání. Zde byl nucen se proti svému učení odvolat, ale neudělal to. Proto byl 6.7.1415 v Kostnické katedrále odsvěcen a tím přestal být katolickým knězem. Poté byl upálen na hranici na břehu řeky Rýn. Jeho smrt posílila v českých zemích reformní hnutí, které přerostlo v období husitských válek. Dodnes je Jan Hus považován za symbol spravedlnosti.
Denisa Sadová, SČ 2.A
Zdroje: Literatura pro 1. ročník středních škol, husitství.cz